مرکز آموزش رالکو

فولاد چیست؟!

فولاد چیست؟

مقدمه

فولاد آلیاژی (چدن) از آهن و کربن است که حاوی کمتر از 2٪ کربن و 1٪ منگنز و مقادیر کمی سیلیسیم ، فسفر ، گوگرد و اکسیژن است.

فولاد مهمترین ماده مهندسی و ساختمانی در جهان است که در همه جنبه های زندگی ما استفاده می شود.   در اتومبیل و محصولات ساختمانی ، یخچال و فریزر و ماشین لباسشویی ، کشتی باری و…. .

بدون از دست دادن خصایص و ویژگی هایش بارها و بارها قابل بازیافت است.

بیش از 3500 رده مختلف فولاد با بسیاری از خصوصیات فیزیکی ، شیمیایی و زیست محیطی وجود دارد.تقریباً 75٪ از فولادهای مدرن در 20 سال گذشته تولید شده اند. اگر بنا بود برج ایفل امروز بازسازی شود ، مهندسان فقط به یك سوم فولادی كه در ابتدا استفاده می شد نیاز داشتند.اتومبیل های مدرن با فولادهای جدید ساخته می شوند که از استحکام بیشتری برخوردار هستند اما تا 35٪ سبک تر از گذشته هستند.

تولید فولاد خام جهان در سال 2019 به 1 868.8 میلیون تن رسیده است.

ویژگی ها

فولاد کاملاً قابل بازیافت است ، از دوام بالایی برخوردار است و در مقایسه با سایر مواد ،.   برای تولید به مقادیر نسبتاً کمی انرژی نیاز دارد. فولادهای سبک و ابداعی (مانند آنهایی که در اتومبیل ها و وسایل نقلیه استفاده می شوند) به صرفه جویی در انرژی و منابع کمک می کنند.   این صنعت در دهه های گذشته تلاش های زیادی برای محدود کردن آلودگی محیط زیست انجام داده است. تولید یک تن فولاد امروزه فقط به 40 درصد انرژی در سال 1960 نیاز دارد.

ویژگی های مغناطیسی منحصر به فردش ، آن را به ماده ای آسان برای بازیابی از جریان زباله برای بازیافت تبدیل می کند.   خواص فولاد بدون توجه به دفعات بازیافت آن بدون تغییر باقی می ماند.

بسیاری از عناصر و مواد با سایر عناصر واکنش شیمیایی دارند. وقتی فولاد با آب و اکسیژن تماس پیدا می کند ،.   یک واکنش شیمیایی ایجاد می شود و شروع به بازگشت به شکل اولیه خود می کند (اکسید آهن).در اکثر کاربردهای مدرن فولاد با پوشش این مشکل به راحتی برطرف می شود. بسیاری از مواد مختلف پوششی را می توان بر روی آن اعمال کرد.    از رنگ برای پوشش اتومبیل و از لعاب و آبکاری در یخچال و فریزر و سایر لوازم خانگی استفاده می شود. در موارد دیگر ، عناصری مانند نیکل.   و کروم برای ساختن فولاد ضد زنگ ( چدن ) اضافه می شوند که می تواند از زنگ زدگی جلوگیری کند.

تا ثیر قیمت فولاد بر هزینه ساخت هر متر مربع سوله

عوامل زیادی در هزینه ساخت سوله اثر دارند برای اطلاعات بیشتر  به مقاله قیمت سوله مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

4 دیدگاه در “فولاد چیست؟!

  1. حمید گفت:

    سلام و خسته نباشیدمطلب خوبی بود ،لطفا در خصوص جایگاه ایران در صنایع فولاد نیز مطالبی در سایت قرار دهید

    1. فولادکاران رالکو گفت:

      سلام . حتما به زودی در سایت قرار خواهد گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *