اخبار

پوشش قطعات فولادی

پوشش قطعات فولادی

پوشش قطعات فولادی در سازه های فلزی می توانند به صورت ورق سیاه یا دارای پوشش گالوانیزه یا رنگ باشند.

1- پوشش قطعات فولادی گالوانیزه: پوششی از قلع و روی گرم به ضخامت 10 میکرون به بالا جهت محافظت از زنگ زدگی

گالوانیزه سازی به فرآیندی گفته می شود که طی آن پوششی روی فولاد یا آهن قرار می گیرد تا از آن در برابر زنگ زدگی محافظت کند. برای گالوانیزه کردن روش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که در نهایت منجر به تولید ورق گالوانیزه یا دیگر انواع قطعات از فولاد می شود.

فولاد گالوانیزه یکی از محبوب ترین انواع فولاد است. چرا که لایه گالوانیزه موجب می شود تا استحکام فولاد بالاتر رفته و شکل پذیری آن نیز به طور قابل توجهی افزایش می یابد، چرا که روی با ایجاد نوعی مانع، از فلز پایه در مقابل خوردگی محافظت کرده و باعث می شود تا محصول فولادی، با دوام و کیفیت بالا باقی بماند. از گالوانیزه در انواع پروژه ها و صنایع مانند صنایع کشاورزی، خودرو، ساخت و ساز و غیره استفاده می شود.

مزایای استفاده از ورق گالوانیزه

ورق فولادی و گالوانیزه شده در صنایع مختلفی کاربرد دارد. چرا که برای آنها مزایای بسیاری دارد. برای مثال، در مقایسه با انواع دیگر فولادها، هزینه کمتری دارد. همچنین بلافاصله پس از رسیدن به مقصد، قابل استفاده است و نیازی به رنگ آمیزی یا بازرسی ندارد. که در نتیجه هزینه زیادی را برای شرکت ذخیره می کند.

عمر طولانی تری هم دارد. یک ورق گالوانیزه در شرایط عادی به طور متوسط 50 سال دوام خواهد آورد. و در شرایط قرارگیری در معرض رطوبت شدید نیز تا 20 سال دوام خواهد آورد. و در این مدت نیازی به تعمیر یا نگهداری نخواهد داشت.

درواقع در ورق گالوانیزه، روی که سطح ورق را پوشانده فداکاری کرده و دچار خوردگی می شود. و اجازه نمی دهد که این خوردگی به درون قطعه نفوذ کند.

ورق گالوانیزه

چه صنایعی از گالوانیزه استفاده می کنند؟

ورق گالوانیزه در همه جا کاربرد دارد.  بدنه دوچرخه ها و بسیاری از اتومبیل ها از انواع فلزات گالوانیزه ساخته می شود.  و هنوز برای تهیه برخی از لوله های آب آشامیدنی نیز از فولاد گالوانیزه استفاده می شود. پیچ و مهره گالوانیزه ، ابزارها و انواع سیم ها اکنون با گالوانیزه پوشانده می شوند.

استفاده از فولاد گالوانیزه در اسکلت فلزی ساختمان های مدرن نیز بسیار مرسوم شده است.

به طور کلی، بیشترین استفاده از ورق های فلزی برای پروژه های ساختمانی صنعتی و تجاری است. به عنوان مثال با استفاده از خدمات سینوسی ورق و تغییر ظاهر ورق می توان از آن در سقف سوله ها و شیروانی های استفاده کرد.

با این حال، استفاده های خاص  شامل موارد زیر است: ورق رنگی، سایبان، بالکن ها، قاب های ساختمانی، کانال کشی، هندریل ها، نرده ها، راهروهای صنعتی، نردبان، راه پله ها، مبلمان خیابانی، ایوانها و غیره.

کاربرد ورق گالوانیزه در خ

استفاده از فولاد و ورق گالوانیزه رنگی در صنایع خودروسازی نیز بسیار مرسوم گشته و در حال حاضر بخشی از بدنه بسیاری از اتومبیل ها را  تشکیل می دهد.

از فولاد و ورق گالوانیزه در ساخت و ساز، نه تنها به خاطر دلایل ذکر شده، بلکه به خاطر زیبایی آن نیز استفاده می شود چرا که درخشش قابل توجهی دارد.

قیمت انواع ورق گالوانیزه با تغییر قیمت مصالح مختلف. تغییر می کند چنان که قیمت روز فولاد و همینطور قیمت ورق سیاه و غیره نیز تغییراتی دارد.

می توانید از انواع تولیدات و محصولات رالکو در سایت ما دیدن کرده و برای سفارش با ما تماس بگیرید تا محصولی باکیفیت و با دوام را در اختیارتان قرار دهیم.

 

2- پوشش رنگ: سه لایه مختلف رنگ در پوشش های مخصوص سوله وجود دارد که وجود هر یک برای افزایش مقاومت و استحکام سوله اهمیت دارد.

  • پرایمر: اولین لایه که به منظور رفع نواقص احتمالی موجود در سازه و افزایش چسبندگی لایه های رنگ روی سطح سازه استفاده می شود.
  • رنگ میانی: لایه میانی از دسته پوشش های رنگدانه دار است که در رنگ مخصوص سوله به منظور افزایش، ضخامت و به دنبال آن افزایش مقاومت پوشش و محافظت اجرا می‌شود.
  • رنگ نهایی: لایه های نهایی به دلیل مجاورت کامل با محیط و عوامل مخرب لازم است ویژگی های به خصوصی دارا باشند . مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی در مقابل رطوبت و تابش خورشید در این پوشش ها بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

حداقل ضخامت رنگ پوشش قطعات فولادی در شرایط محیطی مختلف

شرایط محیطی آماده‌سازی سطح فولاد نوع و ضخامت رنگ
قطعه فولاد در داخل دیوار و نارک کاری قطعه فولاد به صورت روباز لیکن درون محیط بسته قطعه فولادی در معرض شرایط جوی
معتدل Sa 2 ۴۰ میکرون ضد زنگ آلکیدی

۴۰ میکرون ضد زنگ آلکیدی

۴۰ میکرون رویه آلکیدی

۴۰ میکرون ضد زنگ آلکیدی

۴۰ میکرون لایه میانی آلکیدی

۴۰ میکرون رویه آلکیدی

سخت Sa 2.5 ۴۰ میکرون آستراپوکسی غنی از روی

۴۰ میکرون آستراپوکسی غنی از روی

۴۰ میکرون لایه میانی اپوکسی

۴۰ میکرون رویه اپوکسی

۶۰ میکرون آستراپوکسی غنی از روی

۶۰ میکرون لایه میانی اپوکسی

۶۰ میکرون رویه اپوکسی پلی‌پورتان

بسیار سخت و ساحلی Sa 3

۴۰ میکرون آستراپوکسی غنی از روی

۴۰ میکرون رویه اپوکسی

۶۰ میکرون آستراپوکسی غنی از روی

۶۰ میکرون لایه میانی اپوکسی

۶۰ میکرون رویه اپوکسی پلی پورتان

مثل ناحیه جزر و مدی که نیاز به مطالعه خاص دارد

حداقل سه لایه اپوکسی با ضخامت کل ۴۰۰ میکرون

  • شرایط متعادل آب و هوایی با رطوبت نسبی متوسط کمتر از ۵۰ درصد
  • شرایط سخت؛ شرایط آب و هوایی با رطوبت نسبی بیش از ۸۰ درصد و یا اتمسفر صنعتی
  • شرایط بسیار سخت، شرایط آب و هوایی با رطوبت نسبی متوسط بیش از ۸۰ درصد همراه با بخار کلر نظیر آن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *