تولیدات رالکو

مخازن پالایشگاهی

مخازن رالکو

 

مخازن پالایشگاهی یکی از انواع سازه فلزی هستند که برای ذخیره سازی و نگهداری از مایعات آلی، مایعات غیر آلی، بخارات، گازها و غیره استفاده می شوند.

مخازن پالایشگاهی می توانند اندازه های مختلفی داشته باشند. صنایعی که این مخازن پالایشگاهی برای ذخیره سازی در آنها یافت می شوند، شامل تولید و تصفیه نفت، تولیدات پتروشیمی و مواد شیمیایی و سایر صنایع مصرف کننده یا تولید کننده مایعات و بخارات هستند.

انواع مخازن پالایشگاهی

انواع مختلفی از مخزن برای ذخیره مایعات مورد استفاده قرار می گیرد، مانند مخازن با سقف ثابت، مخازن با سقف شناور خارجی، مخازن با سقف شناور داخلی، مخازن افقی، مخازن تحت فشار، مخازن ذخیره LNG (گاز طبیعی مایع) و غیره.

چهار نوع مخزن اول به شکل استوانه‌ای و عمود بر سطح زمین هستند. مخازن تحت فشار اغلب به صورت كروي هستند تا در فشارهاي بالا يكپارچگي ساختار مخزن را حفظ كنند. مخازن افقی می توانند روی زمین یا زیر سطح آن قرار گیرند ولی مخازن تحت فشار همیشه روی زمین ساخته می شوند.

مخازن پالایشگاهی با سقف ثابت

مخازن سقف ثابت کمترین هزینه ساخت را در بین طرح های مخازن دارد و به طور کلی، حداقل تجهیزات قابل قبول برای ذخیره مایعات برای این مخازن در نظر گرفته می شود. یک مخزن سقف ثابت معمولی از یک پوسته استوانه‌ای فولادی با سقف مخروطی یا گنبدی شکل تشکیل شده است. معمولاً این مخازن ذخیره کاملاً جوشکاری می شوند، در حالی که مخازن قدیمی اغلب دارای ساختاری با پرچ یا پیچ و مهره بوده و در جلوگیری از خروج بخارات، ضعیف عمل می کردند.

مخازن پالایشگاهی با سقف شناور خارجی

مخازن دارای سقف شناور خارجی از یک پوسته استوانه‌ای شکل و یک سقف تشکیل شده‌اند که روی سطح مایع درون مخزن شناور است و همزمان با تغییرات موجود در مایع، ارتفاع سقف نیز تغییر کرده و بالا یا پایین می رود.

هدف از طراحی سقف های شناور خارجی این است که بتوان تا حد ممکن از تلفات تبخیری مایع ذخیره شده در مخزن کاست و از ایجاد بخارات روی سطح مایع جلوگیری کرد.

مخازن پالایشگاهی با سقف شناور داخلی

این مخازن دارای هر دو نوع سقف، یعنی یک سقف ثابت و یک سقف شناور در داخل مخزن هستند.

مخازن پالایشگاهی افقی

مخازن افقی هم برای خدمات روی سطح زمین و هم خدمات زیرزمینی ساخته می شوند. جنس مخازن افقی معمولاً از فولاد، پلی استر تقویت شده با فایبرگلاس و یا فولاد با پوشش فایبرگلاس است. مخازن افقی عموما مخازن کوچکی هستند.

این مخازن به گونه‌ای ساخته می شوند که طول مخزن بیش از شش برابر قطر آن نباشد.  تا بتوان از یکپارچگی سازه اطمینان حاصل کرد.  مخازن زیرزمینی ممکن است با استفاده از روش کاتدی محافظت شوند تا از خوردگی پوسته مخزن جلوگیری شود.    با این حال، به دلیل وجود مهارکننده های خوردگی که اکنون در اکثر فرآورده های نفتی تصفیه شده یافت می شوند، از محافظت کاتدیک دیگر در صنایع نفتی برای نگهداری مخازن و جلوگیری از خوردگی آنها استفاده نمی شود.

مخازن پالایشگاهی ذخیره سازی LNG

 • مخازن ذخیره گاز طبیعی مایع یا مخازن ذخیره LNG نوع خاصی از مخازن پالایشگاهی هستند که برای ذخیره گاز طبیعی مایع استفاده می شوند. تمام انواع مخازن ذخیره سازی LNG، توانایی ذخیره LNG در دمای بسیار پایینِ 162- درجه سانتی گراد را دارند.

تبرید خودکار

 • در مخازن ذخیره سازی LNG در صورت آزاد نشدن بخارات LNG، فشار و دما در مخزن همچنان افزایش می یابد. در صورت ثابت نگه داشتن فشار با خروج گاز از مخزن، دما در مخزن ثابت خواهد ماند. این فرآیند به عنوان تبرید خودکار نیز شناخته می شود.

مخازن سرد

 • مخازن دیگری نیز برای نگهداری از چنین موادی که نیاز به دماهای بسیار پایین دارند، تولید می شوند و به طور کلی به این نوع از مخازن، مخازن سرد گفته می شود، مانند مخازن ذخیره گاز بوتان (دمای صفر درجه سانتی گراد)، پروپان (دمای 42- درجه سانتی گراد)، اتیلن (دمای 103- درجه سانتی گراد) و غیره.

تولیدات رالکو مخازن

عوامل موثر در انتخاب نوع مخزن

در کل می توان گفت که با توجه به نوع کار یک پالایشگاه می توان مخازن مورد استفاده.  در پالایشگاه ها را به چهار دسته کلی تقسیم کرد:  مخازن نفت خام، مخازن واسطه، مخازن فرآورده ها و مخازن بارگیری و پخش.  هر یک از این نوع از مخازن.  همانطور که از نام آنها مشخص است، در بخش های مختلفی از فرآیند کاری این پالایشگاه ها.  به کار می روند. مخازن نفت خام برای نگهداری و ذخیره انواع گوناگونی از نفت خام سبک یا سنگین استفاده می شوند.  که بیشترشان از انواع مخازن با سقف شناور هستند. 

مخازن واسطه

مخازن واسطه مخازنی هستند که برای نگهداری محصولات نیمه نهایی به دست آمده از مواد خام استفاده می شوند.  تا بتوان دوباره این فرآورده ها را پالایش کرده و به محصولات نهایی مورد نظر رسید. مخازن فرآورده ها نیز.  همانطور که از نامشان مشخص است، برای نگهداری فرآورده های نهایی حاصل از پالایش نفت، استفاده می شوند.  سپس از مخازن نوع چهارم، یعنی مخازن بارگیری و پخش برای انتقال هر یک از فرآورده های مورد نظر به دیگر پالایشگاه ها یا رساندن آنها به صنایع استفاده می شود.

مهمترین فاکتور در ساخت مخزن

با توجه به این موضوع که فرآورده های مایع و یا گازی شکل می توانند از کوچکترین منافذ نیز نشت کنند، پس انتخاب بهترین انواع مخازن پالایشگاهی و مخازن صنعتی برای نگهداری یا انتقال این مواد، بسیار حائز اهمیت است تا بتوان تا جای ممکن از خروج هر یک از این مایعات یا گازها جلوگیری کرد. چرا که بسیاری از آنها سمی یا آلوده کننده هستند و نباید اجازه داد تا با محیط، تماس پیدا کنند.

اشکال مختلف مخازن

شکل مخزن نیز در میزان مقاومت آن در برابر فشار حاصل از مایع یا گاز درون مخزن. تاثیر گذار است و به همین دلیل مخازن در شکل ها و قطرهای مختلفی تولید می شوند.   مانند مخازن استوانه ای شکل و یا مخازن کروی که مقاومت خوبی در برابر فشار بالا از خود نشان می دهند.

در ساخت مخازن پالایشگاهی و در کل برای ساخت مخزن های ذخیره سازی.   از انواع مختلفی از مصالح استفاده می شود که بر هزینه ساخت مخزن تاثیر گذار خواهند بود.  در تولیدات رالکو و مخزن سازی رستمی نیز می توانید انواع مختلفی از مخازن ذخیره مانند مخازن استیل و مخازن فرآیندی و همینطور بلندرها، بویلرها و غیره را مشاهده نمایید.

مخزن کروی تحت فشار مخزن تحت فشار کروی

مخزن ذخیره مشتقات نفتی

مخزن ذخیره مشتقات نفتی

 

درباشگاه خبرنگاران رالکو بیشتر بخوانید:سوله دست دوم| سوله سبک|قیمت سوله

نوشته های مشابه

8 دیدگاه در “مخازن پالایشگاهی

 1. علی اشرفی گفت:

  سلام، ضمن تشکر از مطالب مفیدتون میخاستم بدونم فرمول محاسبه وزن مخازن به چه نحوی هست؟

  1. foladkaran گفت:

   با سلام
   جهت محاسبه وزن مخزن از فرمول زیر استفاده کنید.

   فرمول محاسبه وزن خود مخزن
   وزن ورق(کیلوگرم) = طول ورق(متر)*عرض ورق(متر)*ضخامت ورق(میلی متر)*چگالی ورق

   در صورت راهنمایی بیشتر پشتیبانی سایت آماده پاسخگویی به شما میباشد.
   مخازن پالایشگاهی

 2. رضا گفت:

  عالی هستید

  1. foladkaran گفت:

   سلام متشکر از شما برای حضورتان در سایت شرکت رالکو

   در صورت نیازه به مشاوره در خصوص قیمت سوله با شماره 09128821800 تماس حاصل فرمایید
   دد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *