محصولات رالکو

تیرآهن

تیرآهن
تیرآهن یک تیر ساپورت و حمایتی است که در ساخت و ساز استفاده می شود. تکیه گاه و ساپورت افقی اصلی در سازه است که تیرهای کوچکتر را پشتیبانی می کند.

تیرآهن و میلگرد یکی از شناخته شده ترین مصالح ساختمانی محسوب می شوند. تیر های فولادی ظرفیت بسیار بالایی در تحمل بار زیاد دارند و به همین دلیل است که یکی از المان های کلیدی در ساختمان سازی هستند. تیر های کوچکتر وظیفه دارند تا بار را به این تیر های بزرگ منتقل نمایند و این سبب ایجاد ثبات در سازه می شود. درواقع تیرآهن ها به عنوان تکیه گاهی برای تیرهای کوچکتر محسوب می شوند. آن ها معمولا I شکل بوده و از صفحات فولادی جداگانه ساخته می شوند که با پیچ و مهره یا پرچ به یکدیگر متصل می شوند.

از تیر های فولادی در صنایع و سازه های مختلفی استفاده می شود مانند کارخانه ها، چرثقیل ها، کارخانه ها، هنگام ساخت اسکلت سازه های فلزی و غیره.

انواع تیرآهن ها

تیرآهن ها به سه نوع IPE، INP و IPB یافت می شوند که استاندارهای تولید تیر هستند. نوع اول استاندارد اروپا و ایران بوده و نوع دوم استاندارد چین و روسیه است. تیر سوم نیز به نام تیر بال پهن شناخته می شود.

تیرآهن IPE در ایران کاربرد بسیاری دارد و بال آن ضخامت ثابتی دارد. در این تیر ها اگر از دو سوی تیر به آن نگاه کنید، ضخامت یکسانی خواهد داشت.

در تیر های INP هرچه از جان تیر فاصله بگیریم، ضخامت بال آن کاهش میابد که در نتیجه شیب ملایمی در بال های آن مشاهده می شود.

جان تیرآهن به ورق فولادی ضخیمی گفته می شود که دو بال آن را به یکدیگر متصل می کند.

تیر های IPB تیرهای H شکلی هستند و در آن ها طول بال ها نسبت به تیرهای IPE افزایش داشته است.

تفاوت تیرآهن و تیرچه

ممکن است کلمات “تیرآهن” و “تیرچه” را به جای هم بکار ببرید، اما تفاوت های مهمی وجود دارد که این دو را از یکدیگر متمایز می کند. درک اینکه تیرچه با تیرآهن متفاوت است، یک مهارت لازم برای هر سازنده، مهندس یا کارگر ساختمانی است. در اینجا نگاهی به تفاوت های اساسی بین این دو می اندازیم.

اندازه

تفاوت اصلی تیر و تیرچه در اندازه آنها است. به طور کلی، کارگران صنعت ساختمانی تیرهای بزرگ را تیرآهن می نامند. اگر تیر در ساختمان سازه به عنوان تکیه گاه اصلی برای دیگر تیرها باشد، پس یک تیر است و نه یک تیرچه. به عنوان مثال، تکیه گاه سازه ای یک پل به طور معمول یک تیر است، در حالی که تکیه گاه ها برای یک خانه مسکونی، تیرچه هستند.

عملکرد

تفاوت عمده ای بین نحوه عملکرد تیرآهن و تیرچه وجود ندارد. هر دو هدف یکسانی دارند، یعنی مقاومت در برابر نیروها با خم شدن. تیرآهن به سادگی یک نوع تیر پشتیبانی است. تنها تفاوت مشهود در این زمینه فقط همان است که از تیر معمولا برای سازه های عظیم تر یا سنگین تر استفاده می شود در حالی که تیرچه برای سازه های کوچک تر به کار می رود.

قابلیت تحمل بار

تیر ها بارهای دینامیکی و بارهای نورد را تحمل می کنند. این همان دلیلی است که به خاطرش از آنها برای ساخت پل استفاده می شود.  چرا که بار روی پل ها با ثابت نیست. یک پل چه برای عبور جمعیت باشد و چه برای عبور و مرور خودروها، در لحظات مختلف بار متفاوتی را تحمل می کند. پس باید اطمینان حاصل کرد که مصالح به کار رفته در آن تا میزان قابل قبولی بتوانند جوابگوی بارهای وارده به سازه باشند.

بارهای دینامیکی به بارهایی گفته می شود که مقادیر مختلف نیرو را به سازه وارد می کنند. بارهای دینامیکی در مقابل بارهای ساکن هستند که در هر زمان به همان میزان نیرو وارد می کنند و تیر ها این امر را میسّر می کنند.

وظایف

یک تیرآهن، تیر اصلی است. وظیفه اصلی آن انتقال بارها به ستون هایی است . که بر روی آنها قرار گرفته است. تیرچه ها یک تیر دوم هستند. وظیفه اصلی آنها انتقال بارهای خود به تیرها است . که سپس آنها بار را به ستون ها منتقل کنند. تیرچه ها با قرار گرفتن در برابر تنش های.  برشی خم می شوند، در حالی که تیرآهن ها برای حمایت از تیرهای کوچک، مستحکم ترند.  پس می توان گفت که اگر تیر قرار است بار را به یک تیر بزرگتر منتقل کند.  پس یک تیرچه است. اما اگر قرار است بار را مستقیماً به ستون هایی . که روی آن قرار دارد منتقل کند، این یک تیرآهن است.

نحوه ساخت

در مرحله طراحی یک تیرآهن، سازندگان باید الزاماتی مانند نصب تیرها، پایداری، ترتیب قرارگیری عرشه،.  اندازه صفحه، اندازه فلنج و اتصالات جوش داده شده را در نظر بگیرند.  ساخت یک تیرچه نیز به ملاحظات مشابهی نیاز دارد اما در همان ظرفیت نیست.

کاربرد تیرآهن

تیرآهن ها انواع مختلفی دارند و علاوه بر ساخت و ساز، صنایع گوناگونی از آنها استفاده می کنند.

در ساخت و ساز و معماری، همانطور که گفته شد، از تیر برای ایجاد اسکلتی پایدار و مستحکم استفاده می شود. در ساختار بسیاری از پل های بزرگ دنیا.  استفاده از تیرآهن مشهود است. تیر ها در بناهای مختلف به عنوان ستون، در پوشش سقف. نعل درگاه،. خرپا و غیره کاربرد دارند. همچنین در ساخت گاراژها و سکوها نیز از آنها استفاده می شود.  تا بتوان مطمئن بود که سازه می تواند وزن سنگین بار روی خود را تحمل کند. شرکت های معماری نیز برای طراحی قوس ها و گنبدها با ساختاری نو وخلاقانه، عموما از تیرآهن های فولادی استفاده می کنند چرا که علاوه بر استحکامی که دارند، دارای شکل پذیری خوبی نیز هستند.

صنایع

صنایع تولیدی از تیر های فولادی برای برپایی جرثقیل هایشان استفاده می کنند. بدیهی است که جرثقیل ها برای حمل کالاها و جا به جا کردن آنها بار زیادی را متحمل می شوند. پس بسیار مهم است که بتوان از امنیت محل قرارگیری پایه آنها اطمینان حاصل کرد. به همین دلیل هم از تیر ها در این زمینه استفاده می شود.

قیمت روز تیرآهن

قیمت مصالح ساختمانی با توجه به عوامل مختلفی تعیین می شود. تعیین قیمت تیرآهن ها نیز به عوامل مختلفی مانند وزن تیرآهن و غیره بستگی دارد. برای بررسی قیمت تیرآهن در سال 99 می توانید با ما تماس حاصل کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *